Otázky a odpovede


Najčastejšie otázky klientov na rôznu tému. Ak si tu nenájdete odpoveď, tak ma prosím kontaktujte, veľmi rád Vám ju skúsim zodpovedať.

Všeobecné otázky

1Aké služby ponúkaš?
Som fotograf a dokážem nafotiť takmer všetko. Som reportážny fotograf, no robím aj ateliérovú fotografiu, fotím svadby, stužkové, reklamnú fotografiu, portrét, či šport. Som úplne všestranný. Experimentujem aj s makro fotografiou. Taktiež sa venujem grafike a designu. Dokážem veci nafotiť, graficky spracovať do tlačoviny, či spraviť web stránku. Pozrite si aké fotoslužby ponúkam.
2Odkiaľ si?
Som zo Žiliny. Žijem v strede Slovenska, mám to na skok do Bratislavy, aj do Košíc. Bežne cestujem za prácou po celom slovensku. Nemám problém cestovať za fotením kamkoľvek do zahraničia.

Otázky k svadobnej fotografií

1Ako si ťa môžem rezervovať?
Na rezervovanie dátumu je potrebné uhradiť 100Eur rezervačný poplatok. Zvyšný zostatok je splatný najneskôr v deň odovzdania fotografií. Taktiež ponúkam aj jednoduchú zmluvu.
2Aký je rozdiel medzi balíkom MINI a MAXI?
Rozdiel je hlavne v počte odovzdaných fotografií. Pokiaľ máte veľa hostí, odporúčam radšej MAXI.
3Urobiš nám aj video?
Venujem sa hlavne fotografií, a preto sú moje video služby limitované na pár svadieb ročne aby som to stíhal aj strihať. Ale veľmi rád vám natočím vašu svadbu. Na svadbe popri fotení si neviem predstaviť Vám niečo natočiť. Človek sa musí sústrediť a urobiť jednu vec dobre, ako by robil dve veci a zle. Niečo by mi určite ušlo, radšej Vám v prípade žeby som mal na akcii fotiť, odporučím kolegu kameramana. Prípadne ak by ste chceli video len z portrétneho fotenia, tak to by sme sa možno vedeli dohodnúť za predpokladu, že tam budeme dlhšie. Napríklad ak by sme šli fotiť do zahraničia, určite by na to bolo viac času.
4Ako by si opísal svoj štýl?
Som fotoreportér a snažím sa k tomu pridať časť umeleckej fotografie. Zjednodušene povedané, chcem aby Vaše fotografie mali príbeh.
5Akú techniku používaš?
Momentálne používam fotoaparáty Canon a Sony. Fotografujem na Canon 5D Mark IV, Sony α7R III a na kvalitne objektívy Canon 85mm f/1.2L, 35mm f1.4L, 70-200mm f2,8L, 16-35mm f/2.8L, 100mm f/2.8L, Sony Planar T* 50mm f/1.4 , Sony Distagon T* 35mm f/1.4, Sony Vario-Tessar T* 16-35mm f/4, Laowa 12mm f/2.8, Sigma 105mm f/1.4, ... Používam aj kvalitné blesky, štúdiove batériové blesky, statívy, odrazné dosky, foto pozadia, ...
6Kde sídliš?
Pochádzam a žijem v Žiline. Kedže žijem v strede Slovenska, mám to na skok do Bratislavy, aj do Košíc. Nemám problém cestovať za fotením kamkoľvek do zahraničia.
7Keď cestuješ na svadby stojí to viac?
Milujem cestovanie a pôjdem takmer kdekoľvek, aby som vyfotografoval Vašu svadbu. Spravidla si účtujem náklady 0,3 EUR/km prípadne sa dohadujeme na presnej a často krát lepšej cene dopredu. Keď cestujem do zahraničia, tak si účtujem priame náklady na cestu.
8Kedy získame naše fotografie?
V zmluve, ktorú Vám ponúkam mám uvedené 90 dní, no väčšinou to strihám do 30 dní od svadby. Radšej uvádzam viac, nakoľko môžem robiť na dlhodobých projektoch, mať dovolenku, alebo mať iné dôvody.
9Ako získame naše fotografie?
Súbory s vysokým rozlíšením dodávam prostredníctvom súkromnej galérie online a aj v darčekovej krabičke na USB kľúči, kde k tomu dodávam aj 40ks vytlačených fotografií 10x15.
10Je v cene aj fotokniha?
V svadobných balíčkoch fotokniha nie je obsiahnutá. No veľmi rád Vám ju pripravím a dám vyrobiť. Fotoknihy vyrábam u kvalitných výrobcov. Cena je na vyžiadanie, nakoľko cena sa môže líšiť na základe parametrov.
11Ako fotografie upravuješ?
Fotografie upravujem tak aby pôsobili reálne. Občas fotografie dám do nejakej totality a pár fotografií spravím aj v čierno-bielom prevedení. Na to zvyčajne používam základné nástroje ako je kontrast, jas a farebná tonalita, no používam aj selekcie, kde upravujem len časť fotografie, alebo iba nejaké farebné spektrum. Je to prplačka a je ta najzdĺhavejšia časť procesu. Záleží mi na tom, aby boli fotky prirodzené a preto do nich príliš invazívne nezasahujem. Retušujem len nevyhnutné. Základom je urobiť kvalitný fotku už priamo na mieste.
12Ako dlho fotíš svadby?
Prvú svadbu som bol fotiť keď som mal 15 rokov. No uvádzam rok 2000, keď som sa začal živiť fotografiou profesionálne na full time. Určite som bol už na viac ako 300 svadbách.
13Kto vlastní autorské práva na fotografie?
Vlastníkom autorských práv som ja, ale udeľujem plnú licenciu na použitie a tlač ľubovoľného počtu kópií. No nemusíte sa báť, že fotografie budem ešte raz predávať do fotobank a pod. Ide skôr o to, že je to takto podľa legislatívy.